Avstyckad gård med anor från 1700-talet med ett högt och fritt läge och en hänförande utsikt över Ljungadalen. Fastigheten har varit i samma familjs ägo i åtta generationer och bär på en historia som sträcker sig flera hundra år tillbaka. Intill bostadshuset står en charmig timmerstuga från mitten av 1700-talet – ett vackert inslag som vittnar om gårdens långa och välbevarade kulturarv.
Bostadshuset uppfördes 1885 om 9 rum och kök och präglas av genuin karaktär och omsorgsfullt bevarade originaldetaljer. Här möts du av åtta eldstäder, vackra trägolv, generös takhöjd, spegel- och dubbeldörrar samt stora, ljusa rum som tillsammans skapar en tidlös och inbjudande atmosfär. Det är ett hem där historiens charm möter dagens möjligheter.
En stor fördel är fastighetens fria kraft om 4 250 watt i ständig förbrukning, en värdefull tillgång som bidrar till lägre driftskostnader och ger ett ekonomiskt mervärde över tid.
Den rymliga ekonomibyggnaden erbjuder stora möjligheter för dig som drömmer om hästliv, hobbyverksamhet eller en levande gårdsmiljö. Här finns en charmig bagarstuga med fungerande bakugn och plats för långbord – en perfekt samlingsplats för familj, vänner och festliga tillställningar året runt. Byggnaden rymmer dessutom ett stall med två boxar, en rymlig höskulle med generösa förvaringsytor och goda möjligheter för olika verksamheter samt en före detta ladugård. På fastigheten finns också en jordkällare om cirka 40 kvm.
För hästintresserade finns en välanlagd ridbana om cirka 16 x 30 m, vilket ger förutsättningar för träning och ridning direkt på den egna fastigheten.
Fastigheten ligger i en naturskön miljö med fantastiska möjligheter till friluftsliv året om. Området erbjuder fina fiskevatten, vandringsleder, skoterleder och ett rikt naturliv. Endast 6 km bort ligger Backetjärn med badplats, sandstrand, restaurang, höghöjdsbana och vildmarkscamp. På cirka 2,5 km avstånd finns populära Boda Borg – ett uppskattat besöksmål för både stora och små – och ännu närmare ligger Viskanparken där välkända artister uppträder varje sommar. För den skidintresserade nås Getbergets skidanläggning på drygt två mil.
Torpshammars centrum ligger endast cirka 4 km från fastigheten och erbjuder livsmedelsbutik, restaurang, skola F–6 samt tågstation med goda kommunikationer. Högstadium finns i Fränsta och gymnasium i Ånge.
Detta är en fastighet för dig som söker något utöver det vanliga – ett hem med själ, historia och en unik miljö där generationers omsorg fortfarande känns i väggarna. Här finns möjligheten att skapa ett liv på landet med naturen som granne, samtidigt som du blir nästa förvaltare av en gård med anor från 1700-talet.