Välkommen till ett genomgående renoverat boende med stor charmfaktor. Huset är idealiskt som fritidsbostad men också som ett trivsamt helårsboende. Fastigheten ligger centralt, men ändå avskilt och lummigt med skog och mark direkt inpå. Norbergs centrum nås inom ca 1 km. Denna villa på Gamla Banan innehar ett entréplan med entréhall som rymmer plats för avhängning, lantligt kök med blottad timmervägg, tvättstuga, helkaklat duschrum samt vardagsrum med en vacker gjutjärnskamin samt öppet upp i nock. Det övre planet består av två sovrum samt en toalett. Omlagt tak med betongpannor. Fristående varmbonat gårdshus med garage, två gästrum och förråd. Intill uthuset finns en stor vidbyggd terrass. Jordkällare under huset samt ett enklare fristående garage. Ny effektiv frånluftsvärmepump i kombination med den effektiva gjutjärnsspisen ger ett billigt boende. Fiber finns installerat.
Stor tomt om ca 6 700 kvm som möjliggör både odling och mindre djurhållning.
Fastighetens läge med närhet till både natur och centrum, gör objektet attraktivt. På bara några minuters gångavstånd nås både skola, förskola och centrum med diverse livsmedelsbutiker, pizzerior, Elsa Andersons konditori, vårdcentral samt ny idrottshall. Bussförbindelser från Norbergs centrum till Avesta och Fagersta. Därifrån tåg till bland annat Västerås och Stockholm.
Norberg har en gedigen historia med ursprung ur det gamla gruvsamhället. Idag är kommunen en idrottskommun med möjligheter till natur, föreningsliv, vinteraktiviteter och kulturmiljöer. Ca 4 km från fastigheten ligger Nordansjö med elljusspår på 2,8 km som är belyst alla dagar när det finns skidspår. Här har man även tillgång till Engelbrektsloppets skidspår. Ca 4 km från bostaden ligger Klackberg som erbjuder 2 stycken nedfarter för utförsåkning samt ett belyst elljusspår på 2,5 km. Inom 20 minuter med bil nås Avesta med enklare shopping, på 1 timme med bil nås Västerås och Erikslund shoppingcentrum. Inom ca 20 min nås vackra Ängelsberg som är känt för sin arkitektur, Oljeön och skulpturpark. Dessutom räknas Engelsbergs bruk som ett Sveriges världsarv. Här finns även restaurangen Nya Serveringen samt sommarfiket Café Höjden.
Välkommen på visning av denna pärla!